Shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara

Image

 

V sobotu 23.června proběhlo na Starém náměstí v Sokolově poklidné shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, který zemřel na počátku května za nevyjasněných, násilných okolností, pravděpodobně následkem policejního zásahu. Shromáždění pořádaného iniciativou Nenávist není řešení a občanským sdružením Konexe se zúčastnila rodina zemřelého Ludovíta Kašpara, romští i neromští aktivisté a přátelé Romů. Shromáždění proběhlo za nezájmu médií.

„Máme dobrý pocit, z toho, že shromáždění proběhlo. Rodina nebožtíka je šťastná, že její zástupci mohli veřejně promluvit o tom, jaký byl Ludovít člověk.  Dále rodina vyjádřila pochybnosti o tom, že Ludovít zemřel  bez důvodu, jak je uvedeno v jeho úmrtním listu. Na nás i na rodinu byl činěn silný tlak ze strany města a policie, aby shromáždění neproběhlo, ten se nám společně podařil ustát“  vysvětluje Miroslav Brož, mluvčí iniciativy Nenávist není řešení.

Na shromáždění promluvila družka a matka dětí zemřelého a jeho další příbuzná. Dále promluvil předseda Výboru pro odškodnění obětí romského Holocaustu, předseda Strany rovných příležitostí a zástupce katolické církve, který mimo jiné pronesl modlitbu za duši zemřelého Ludovíta Kašpara.  Shromáždění uzavřela  romská hymna, při jejímž poslechu většina členů rodiny zemřelého plakala.

Účastníkům shromáždění se snažili svou přítomností nahnat strach neonacisté z Dělnické strany sociální spravedlností a podobní, kteří si rezervovali zahrádku nedaleké restaurace a za vydatného popíjení alkoholických nápojů sledovali pietní shromáždění a fotografovali si jeho účastníky.

 

Reklamy

Posted on Červen 24, 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara.

Komentáře nejsou povoleny.