Shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, 23. června 2012, Sokolov

Tisková zpráva iniciativy Nenávist není řešení ze dne 20. června 2012

V sobotu 23. června od 13.30 hodin se na Starém náměstí v Sokolově uskuteční shromáždění organizované iniciativou Nenávist není řešení a občanským sdružením Konexe. Shromáždění chce upozornit na dosud neobjasněné úmrtí Ludovíta Kašpara a spolu s příbuznými zemřelého uctít jeho památku. Rovněž je jeho cílem apelovat na řádné a transparentní vyšetřování všech podobných případů.

Romský otec tří dětí Ludovít Kašpar zemřel začátkem května ve věku 33 let po zásahu místních policistů v Kynšperku nad Ohří. Rodina dosud nebyla Policií ČR informována o okolnostech jeho úmrtí a ani v úmrtním listu, který byl vystaven až po několika urgencích, není příčina smrti uvedena. Ludovít Kašpar byl sportovec, nekuřák statné postavy, netrpěl žádnou vážnější nemocí. Na základě těchto skutečností i podle některých svědeckých výpovědí se příbuzní zemřelého domnívají, že vůči němu musela být použita neúměrná síla. Policie ČR k tragické události dosud vydala jen krátkou zprávu. Vyšetřování převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která má za úkol vyšetřovat trestné činy, z jejichž spáchání by mohli být podezřelí policisté.

Za posledního půl roku došlo v České republice k nejméně čtyřem násilným úmrtím Romů za zatím nevyjasněných okolností. Na začátku loňského prosince zemřel po policejním zásahu ve svém bytě v Děčíně muž, jenž trpěl těžkou formou schizofrenie. Další obětí byla bezdomovkyně, kterou začátkem ledna na pražském Jarově zkopal a ubil k smrti místní mladík. Koncem dubna ve slezské Chotěbuzi zastřelil místní muž otce dvou dětí šípem z kuše. Ve všech těchto případech zatím stále probíhá šetření, avšak zcela netransparentní.

V tak krátké době nelze považovat nezvykle vysoký počet násilně zemřelých Romů za náhodný. Šluknovské a břeclavské protiromské demonstrace vyhrotily atmosféru ve společnosti, která ztrácí soudnost a bere domnělou spravedlnost do svých rukou, toleruje nesnášenlivost a nenávist vůči Romům, pachatele trestných činů, jejichž obětí je Rom, chápe jako beztrestné. Následky však nenesou jenom pozůstalí zemřelých, ale právě celá společnost. I proto je třeba odmítnout narůstající projevy anticiganismu a zabránit dalšímu sociálnímu vyloučení Romů.

Během sobotního shromáždění v Sokolově zazní projevy osobností veřejného života a promluví také zástupce rodiny poškozeného. Shromáždění bude mít i pietní část a pořadatelé budou dbát na jeho důstojný a klidný průběh. Shromáždění se uskuteční i přes protichůdné informace, které v minulém týdnu zveřejňovala některá média.

Reklamy

Posted on Červen 20, 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Shromáždění za objasnění smrti Ludovíta Kašpara, 23. června 2012, Sokolov.

Komentáře nejsou povoleny.