Děti z varnsdorfských ubytoven navštívily Prahu a romský festival Khamoro

Tiskové prohlášení iniciativy Nenávist není řešení ze dne 3. června 2012

Image

Tento víkendvíce než dvacítka dětí z varnsdorfských ubytoven, které byly cílem loňských nenávistných protiromských pochodů, navštívila Prahu a romský festival Khamoro. Pozvala je Iniciativa Nenávist není řešení, která je během loňských nepokojů na Šluknovsku podporovala. Pořadatelé festivalu dětem vstupenky na galakoncert poskytli zdarma.

V Praze se šly podívat na Václavské náměstí, na „Noc kostelů“, na Pražský hrad a na RefuFest, multietnický festival na Střeleckém ostrově, kde je cizinci prezentující na festivalu své kultury pohostili lahůdkami z celého světa. Děti přespaly na faře. I když pohoštění a ubytování byla více než skromné, děti byly nadšené a snad jim výlet přinesl zážitky na celý život. Vrcholem víkendu byla návštěva galakoncertu romského festivalu Khamoro.

„Je nám ctí uvítat romské děti z Varnsdorfu a doufáme, že i s pomocizážitků z našeho festivalu překonají posttraumatické stresy, které jim způsobily loňské nenávistné pochody,“ uvedla producentka festivalu Khamoro Jelena Silajdžić.

„Romské děti z Varnsdorfu byly během loňských anticikánských pochodech vystresovány týden co týden,“ řekl dětský psycholog Miroslav Hudec, člen iniciativy. „Zejména ty nejmenší děti, ve věku jednoho, či dvou let, samozřejmě ještě dobře nechápaly, co vlastně znamená křik davu, přítomnost zásahových jednotek, stovek policistů v okolí jejich domova, či neustálý rachot kroužící helikoptéry, ale minimálně z chování rodičů a dalších dospělých vytuší, že se děje něco nedobrého, něco, čeho je třeba se bát. Z toho může vzniknout vážné dlouhodobé trauma. Proto je dobře nadále s nimi pracovat, aby překonaly svůj často i nevědomý strach z okolí a aby mohli žít jako ostatní.“

Díky pomoci městaVarnsdorf a za podpory neziskových organizací některé z rodinuž opustily ubytovny a v rámci prostupného bydlení znovu žijí mezi ostatními obyvateli města.

Děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se na akcipodíleli. Do budoucna chystáme podobné akce pro chudé děti z dalších romských ghett.

Reklamy

Posted on Červen 7, 2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Děti z varnsdorfských ubytoven navštívily Prahu a romský festival Khamoro.

Komentáře nejsou povoleny.