Na Bílou sobotu velikonoční budou (neo)nacisté pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

Tisková zpráva, 2. dubna 2012

V sobotu 7. dubna budou neonacisté z Dělnické strany pochodovat na mostecké sídliště Chanov, obývané Romy. K účasti v pochodu zvou i webové stránky radikální nacistické organizace Národní odpor. Obyvatele sídliště podpoří v den pochodu aktivisté iniciativy Nenávist není řešení.

„Vždy, když neonacisté pochodovali do lokality obývané Romy, docházelo z jejich strany k porušování zákona – z průvodu neonacistů zaznívala ostře protiromská hesla, po skončení pochodu často dojde k napadení příslušníků romské menšiny,“ komentuje připravovaný nenávistný pochod Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení. „Největší psychickou zátěž představuje pochod nacistů především pro romské děti. Skandování nenávistných hesel pod okny jejich bytů je může poznamenat na celý život,“ doplňuje.

Další z členů iniciativy Nenávist není řešení Jozef Miker mnoho pochodů neonacistů sám zažil. Žije totiž v Krupce, kde neonacistické skupiny organizovaly již nejméně devět nenávistných shromáždění, namířených proti místní romské komunitě. „Naše zkušenost je, že Romové musí neonacistům ukázat, že u nich doma nejsou vítáni. Když se Romové schovají ve svých bytech a akci neonacistů ignorují, neonacisté jsou šťastní, že Romům nahnali strach a na to místo se rádi a pravidelně vracejí,“ vysvětluje Miker. „Proto chceme Romy z Chanova podpořit našimi zkušenostmi a dodat jim odvahu, aby se k pochodu aktivně postavili. Nikdo nechce, aby se z pochodů do Chanova stala tradice českých neonacistů. Pokud budou v sobotu všichni místní schováni ve svých bytech a veřejný prostor přenechají nacistům, je to však velmi pravděpodobné,“ dodává.

V sousední Spolkové republice Německo je zvykem, že vždy když pochodují (neo)nacisté, shromáždí se několikrát více lidí, kteří s nimi nesouhlasí a pokusí se nenásilně pochod (neo)nacistů překazit. Velmi často zablokují svými těly jeho trasu a policie pochod nacistů ukončí. Je to jistě známka vyspělosti německé občanské společnosti a občanské odpovědnosti našich sousedů.

Reklamy

Posted on Duben 2, 2012, in Tiskové zprávy. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Na Bílou sobotu velikonoční budou (neo)nacisté pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení.

Komentáře nejsou povoleny.