Romové ve Vimperku protestovali proti neonacistické DSSS

26. listopadu 2011 | Nenávist není řešení

V sobotu 26. listopadu proběhlo ve Vimperku shromáždění Vandasovy strany DSSS. Toto xenofobní politické seskupení pokračuje v činnosti, kvůli které byla soudně rozpuštěna její předchůdkyně Dělnická strana – v šíření rasové nesnášenlivosti a vyvolávání násilí.

V tomto duchu proběhla i akce na vimperském náměstí. Upozorňováním na reálné problémy a zhoršující se ekonomickou situaci využívá DSSS k paušálnímu obviňování etnických menšin a veze se na vlně primitivního rasismu – anticiganismu. Ve Vimperku jí bohužel naslouchala i tleskala řada místních občanů. Od místních, kteří přišli na náměstí, se však ozývaly i projevy jasného nesouhlasu a pískot.

Další pozitivní zprávou byla skutečnost, že se řada místních Romů nenechala zastrašit a protestovala proti rasistické akci přímo na náměstí – nenásilným a klidným způsobem. Několik Romů a Romek drželo kresby svých dětí, na kterých byly romské a české vlajky a vzkazy vyjadřující přání žít ve Vimperku v klidu a míru. Vypovídající je, že část příznivců Vandasovy strany i na tento symbolický protest zareagovala nadávkami a snažila se Romy vyprovokovat. Podle jejich vzhledu to byli převážně neonacisté.

„Vítáme, že se Romové dokázali postavit za svá práva. Potvrdilo se nám, že tam kde rasisté narazí na projevy nesouhlasu, klesá chuť místních je podporovat,“ uvádí člen iniciativy NNŘ Markus Pape.

„Hlavním parazitem je sama DSSS, která zneužívá tragické důsledky hospodářské krize k získání politického prospěchu,“ řekl jeden z místních Romů, který žije ve Vimperku již padesát let.

„Sami jsme nevěděli, co přesně čekat, protože ve Vimperku nic takového nikdy nebylo. Ale teď vidím, že bylo dobré ukázat, že se nenecháme zastrašit. Romové mají stejná práva jako všichni občané České republiky,“ reaguje jeden z Romů, který stál čelem proti agresivnímu davu.

Je třeba ocenit i přístup vimperské radnice, která vyjádřila nesouhlas s akcí DSSS a pokusila se ji s jasným zdůvodněním nepovolit. Bohužel soud se s jejím rozhodnutím neztotožnil, i když nejsou dosud známy jeho přesné důvody.

Profesionálně se chovala i Policie ČR, která společně s vedením města zvládla vyhrocenou bezpečnostní situaci během demonstrace.

Pokud bude DSSS v šíření xenofobie pokračovat, je na místě, aby se jí otevřeně postavili sami občané, tak jak je dobrým zvykem v zavedených demokraciích. V letech 2007 a 2008 došlo ve Vimperku k sérii žhářských útoků proti obydlím romských rodin, které dodnes nebyly policií objasněny. Hrozí, že podobné demonstrace mohou v budoucnu znovu oživit vlnu násilných útoků a ohrozit lidské životy. Toto riziko se bohužel potvrdilo již večer, kdy byla podle serveru Vimperk.eu v jedné vimperské restauraci atakována zpěvačka skupiny Monkey Business Tonya Graves. Další informace o agresivních příznivcích Dělnické strany přinesl Prachatický deník.

Reklamy

Posted on Listopad 28, 2011, in Tiskové zprávy, Zprávy and tagged , , . Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Romové ve Vimperku protestovali proti neonacistické DSSS.

Komentáře nejsou povoleny.