Přehled činnosti iniciativy a výzva na 17. listopad 2011

Iniciativa byla založena na začátku září 2011. Mezi zakládajícími členy byli lidé z iniciativ, které zorganizovaly blokády pochodů neonacistů například v Novém Bydžově, v Krupce na Teplicku a v Brně letos na jaře. Vznikla platforma spojující lidi různých politických názorů a vyznání.

Už od konce srpna někteří členové iniciativy jezdili na Šluknovsko sondovat situaci. Zúčastnili se například první demonstrace Romů 27. srpna v Rumburku, která reagovala na násilný pochod místních občanů městem den předtím. Po zkušenostech z prvních pochodů ve Varnsdorfu se iniciativa rozhodla uspořádat dvě demonstrace v den, kdy se v Novém Boru, Varnsdorfu a Rumburku měly konat manifestace neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti, v Novém Boru i pochod neonacistů. Bylo nás sice málo, ale byli jsme vidět a místní to ocenili.

Ve Varnsdorfu po střetech neonacistů i místních s policií jsme se začali věnovat dětem z ubytoven, protože jsme zjistili, že právě děti tyto vyhrocené situace velmi špatně snášejí. Členové iniciativy spolu s dalšími se snažili ve dnech protiromských pochodů, které probíhaly několik víkendů v řadě po sobě, děti rozptýlit a pobavit hrami, promítáním dětských filmů a tvůrčími aktivitami. Iniciativa navíc uspořádala dětský den na dvoře dvou ohrožených ubytoven ve Varnsdorfu. Umožnila tím novinářům prolomit anonymitu a veřejně prezentovat zcela jiný obraz osob, které se přes noc staly objektem nenávisti.

V říjnu jsme pomáhali dětem z varnsdorfské ubytovny Sport aktivně se podílet na Festivalu pro radost ve Varnsdorfu. Ten jsme neorganizovali, i díky naší podpoře se ho však místní Romové hojně zúčastnili. Ve Šluknově jsme ve stejný den stáli na straně místních Romů, kteří z vlastní iniciativy zabránili svým jednotným hlasem dalšímu pochodu proti chudým. Po zrušení pochodu ze strany svolavatelů jsme se věnovali dětem na šluknovském sídlišti, které byly na příkaz policie celý den zavřené doma. V Rotavě jsme přesvědčili Romy, že má cenu postavit se problému čelem a neschovávat se doma, jak jim doporučovala vládní Agentura pro začleňování, místní samospráva a dokonce i romská nezisková organizace. Zdá se, že dnes už jsou místní Romové schopni pomáhat si sami.

Výrazným prvkem našich aktivit je zvuková aparatura. Na různých místech hudba uvolnila napjatou atmosféru a dodala odvahu těm, kteří se postavili za svá práva. Zřejmě dokonce i policie pochopila smysl a přínos této taktiky: v Rotavě tak nerozpustila protestní shromáždění místních Romů proti pochodu neonacistů, ačkoliv nebylo ohlášené.

Přes všechny tyto úspěchy jsme nebyli schopni uspořádat ani jednu velkou demonstraci naší vůle žít spolu bez nenávisti. Proto podporujeme demonstraci svolanou iniciativou Ne rasismu na den 17. listopadu v Praze pod heslem „17. listopadu patří studentům, ne neonacistům. Na pražském Betlémském náměstí promluví i členové naší iniciativy.

Reklamy

Posted on Listopad 16, 2011, in Tiskové zprávy. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Přehled činnosti iniciativy a výzva na 17. listopad 2011.

Komentáře nejsou povoleny.