Tisková zpráva: Pochody k ubytovnám pro sociálně slabé představují traumatickou zkušenost především pro jejich dětské obyvatele

18. září 2011 | Iniciativa Nenávist není řešení

(Varnsdorf) Občanská iniciativa „Nenávist není řešení“ vyslala do Varnsdorfu v sobotu 17.9. tým dobrovolníků, ve kterém byli zastoupeni psychologové, sociální pracovníci a lidé s výcvikem v krizové intervenci. Dobrovolníci strávili sobotu s obyvateli varnsdorfských ubytoven, ke kterým směřovaly nenávistné protiromské pochody. Snažili se mírnit jejich napětí, strach a obavy, poskytovali psychologickou pomoc, působili jako prostředníci mezi obyvateli ubytoven a policií a podpořili je v nejtěžších okamžicích, kdy jejich domovy obklopil agresivní dav. Pochody k romským ubytovnám představují traumatickou zkušenost především pro jejich dětské obyvatele.

Když jsme byli minulou sobotu 10. září přítomni na ubytovně, atmosféra byla strašná. Pláč, křik a strach. Rozhodli jsme se tentokrát zaměřit naše aktivity tímto směrem“, vysvětluje mluvčí iniciativy Miroslav Brož „Naši dobrovolníci odvedli skvělý kus práce, tentokrát se nám, alespoň mezi dětmi, povedlo v ubytovnách zlomit atmosféru strachu“.

V ubytovně Sport iniciativa instalovala improvizované kino a dobrovolníci dětem pouštěli dětské filmy, v ubytovně v ulici T.G.M. dobrovolníci iniciativy pro děti připravili program formou různých her a výtvarných aktivit.

Pochody k ubytovnám pro chudé nic dobrého nepřinesou, jen další eskalaci situace, zhroucení sousedských vztahů a růst strachu a napětí mezi majoritou i Romy. Jediný, kdo z nich může profitovat jsou neonacisté,“ komentuje další z mluvčích iniciativy Monika Bunžová skutečnost, že ve Varnsdorfu probíhá každou sobotu pochod k ubytovnám pro sociálně slabé, které musí bránit policejní těžkooděnci. „Nesmíme dovolit, aby se stále silnější nenávist proměnila v násilí“ dodává Bunžová.

V den pochodu se v místním kině konala veřejná debata občanů Varnsdorfu s vedením města, které moderovala Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách Úřadu vlády ČR (ASZ). Členové iniciativy na ní přivedli zástupce Romů z varnsdorfských ubytoven, kteří nebyli pozváni. Když se jedna z Romek pokusila v napjaté atmosféře naplněného sálu také promluvit, byla umlčena bučením a pokřikováním publika.

Iniciativa Nenávist není řešení vyzývá vedení města Varnsdorfu, aby urychleně vstoupilo do jednání s romskými obyvateli ubytoven a usilovalo o jejich aktivní zapojení do procesu současného řešení „problému s nepřizpůsobivými“ a přizvalo je jako partnera do diskuzí o připravovaných opatřeních na všech úrovních.

Iniciativa „Nenávist není řešení“ vznikla počátkem září 2011 v reakci na události ve Šluknovském výběžku. Volně sdružuje angažované jednotlivce a instituce, kteří cítí potřebu aktivně ovlivňovat realitu kolem sebe a spojuje je odpor k rasismu a xenofobii. Ve Šluknovském výběžku iniciativa realizuje aktivity, které směřují k uklidnění situace a zmírnění napětí.

Více informací poskytne:
Miroslav Brož (Ústí nad Labem): 773 338 762
Monika Bunžová (Praha): 721 068 451

Reklamy

Posted on Září 18, 2011, in Tiskové zprávy. Bookmark the permalink. Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Tisková zpráva: Pochody k ubytovnám pro sociálně slabé představují traumatickou zkušenost především pro jejich dětské obyvatele.

Komentáře nejsou povoleny.