Tisková zpráva iniciativy Nenávist není řešení ku příležitosti tiskové konference dne 16. září 2011

16. září 2011 | Iniciativa Nenávist není řešení

Nenávist vzkvétává z dezinformací

Na severu Čech nastala situace, pro kterou již neexistuje okamžité řešení. Jedině věcnou diskusí a spoluprací všech stran na řešení vážných problémů se můžeme pokusit rozjetý vlak davové psychózy zastavit.

Další eskalace totiž vede jen k vyostření už dnes značně napjatých mezilidských vztahů. Což může skončit i násilím z obou stran, které už ani policie nezvládne utlumit nebo stíhat.

Dějiny nám ukazují, že právě silný a uměle zvýšený pocit ohroženosti vede jedny zoufalé, aby se postavili proti dalším zoufalým. Přitom by mohli a měli spojit své síly, aby společně prosadili své oprávněné požadavky.

Nenávist pochází z dezinformací. Některá média často nekriticky přebírají informace z policejní svodky, které nejsou skoro ničím podložené. V mnoha případech se časem (již bez zájmu médií) ukáže, že vše bylo a je jinak.

Hlavní ztráty podle nás jsou jinde. Dlouhodobá ignorace problémů místních ze strany kraje a vlády jsou jen jejich vedlejším účinkem. Dnes úplně ztracený kraj Šluknovského výběžku právem žádá o větší pozornost vládu a kraje. Na ně by se měly oprávněné stížnosti adresovat.

Jaké máme například návrhy na dlouhodobé řešení?

  • Zrušit ghetta sociálně vyloučených zřízením skutečných sociálních a nesegregovaných bytů pro lidi bez ohledu na barvu kůže.
  • Spravedlivé rozdělování rozpočtových peněz obcím a krajům.
  • Vytvoření komunikačních kanálů mezi všemi dotčenými účastníků problému. Jen skutečný dialog může nyní vést k překonání bariér.
  • Řádná aplikace stávajících zákonů (zejména důsledné stíhání trestného činu podílnictví u provozovatelů zastaváren a sběren obchodujících kradeným zbožím)
  • Úprava zákonů, která zabrání dalšímu ožebračování nejslabších vrstev obyvatelstva (úprava spotřebitelského úvěrování, výslovný zákaz soukromých rozhodčích soudů nezřízených zákonem, lepší úprava exekučního řízení, zákaz hracích automatů atd.)
  • Citlivý a odborný přistup k řešení konkrétních problémů jednotlivých rodin. Prioritně by se přitom měly zohlednit zájmy dětí. Ty nemohou za to, s jakou barvou kůže a do jakých rodin se narodili. My ale jsou spolu zodpovědní za to, aby měly šanci se integrovat.

Proto vyzýváme lidi z celé republiky, aby se připojili k naší iniciativě a spolupracovali na řešení problémů doma i ve Šluknovském výběžku.

Reklamy

Posted on Září 16, 2011, in Tiskové zprávy. Bookmark the permalink. Napsat komentář.

Komentáře nejsou povoleny.